הפנינג אמנותי בהשראת ה"איקבנה", בבית האמנים על-שם שאגאל בחיפה-יוני 1982

מפגש אמנים, ציירים, פסלים, ואמני "איקבנה". לערב יצירה, בקו, בצבע ובפרחים.

המפגש נערך, בעצם ימי המלחמה, מלחמת "שלום הגליל" (16.6.1982), כאשר רב הציבור שרוי בהלך רוח כבד וקודר, כפי שנכתב על המפגש באחד העיתונים: "בימים קודרים אלה, אולי יוסיף מעט צבע והתבסמות ממראה הפרחים, ריחם ויופיים, למצב הרוח הכללי שלנו".
היו היסוסים אם לקיים את המפגש באותו זמן, אך הוחלט לקיימו למרות הכל.

למכתב בהגדלה לחץ כאן

זה היה אירוע מופלא ומלהיב. מפגש ראשון בסוגו בין אמנויות אלה בארץ

זה היה מפגש בין אמנות שיצירתה בת קיימא, והיא תערוכת הפיסול והתבליט שהוצגה בבית האמנים - לבין אמנות ה"איקבנה" שיצירתה מתכלה וזמנית, אלא אם הונצחה על ידי צילום או ציור.
מנהלת הבית, האמנית גב' דבורה שימחוני, שראתה ב"איקבנה" אמנות עיצובית פיסולית, הפגישה אומנות זו עם הציירים והפסלים, במטרה שינציחו את חוויותיהם והתרשמותם מההדגמות ומהשקופיות ומהאווירה במפגש.
כנשיאת "איקבנה אינטרנשיונל" סניף ישראל סקרתי בהרצאתי תחילה את נושא ה"איקבנה" לאחר מכן נערכו הדגמות סידורי פרחים בלווי הסברים, על ידי חברות "איקבנה אינטרנשיונל".

בתערוכת הפיסול שנערכה באולם הבחנתי בפסל עץ שצורתו מופשטת וחלקיו גדועים. במרכזו של הפסל היה פעור חלל שחילק אותו לחלק קדמי ולחלק אחורי שהיווה פוטנציאל מצוין להביע רעיון באמצעות עיצוב "איקבנה". העליתי משאלה בפני האמן, להשתמש בפסלו, על מנת לעצב סידור "איקבנה" וזאת כדי שאוכל באמצעות סידור זה להעביר מסר אודות המלחמה האיומה שהיינו שרויים בה.

לחלל הפעור בין שני חלקי הפסל שמתי עלים של אספדיסטרה שחלקן העליון נגדע ואשר עמדו בהשלמה לגדמים של הפסל, למעט העלה העליון שנשאר שלם ולא גדוע, שסימל נר זיכרון. פרחי הגרברה האדומים, שרואים באיור, פזורים בכיוון כלפי מטה ומעוררים חוויה של טיפות דם – של חיים שנגדעו באיבם.

סידור זה משלב בו שתי אמנויות, האחת פיסול בעץ והאחרת פיסול בעלים ופרחים, שהפכו ליחידה הרמונית אחת.

עם תום ההדגמות והקרנת השקופיות האמנים התפזרו באולם, וכל אמן התבקש לבטא בקו צורה וצבע את חוויתו ורשמיו מיצירות האיקבנה. 
לסיום הערב הוקרנו שקופיות מתערוכות שנערכו ברחבי הארץ.

העיתונאית ברכה בריל ציינה את האירוע בכתבה בעיתון "כל בו" מיום11.6.1982 : "הפנינג בעיקבות ה"איקבנה"
וכך כתבה: "....יוזמי התערוכה מאמינים שחשיבותו של מפגש זה הוא במפגש בין האמנויות: תערוכת פיסול ותבליט המוצגת בבית שאגאל, ובין מופע עיצוב הפרחים והשילוב בין הציירים והתרשמותם מאמנות מיוחדת זו....."