באנקיי

אמנות הבאנקיי ( BANKAI), שפירושה פיסול תבליטי נוף (TRAY LAND SCAPE) היא אחת המיומנויות אותה רכשתי במכללה לאמנויות בהנהלתו של קוסין אוטאמארו בטוקיו, יפאן.

עם סיום לימודי הוסמכתי להוראת אמנות הבאנקיי ולימדתי פיסול תבליטי נוף במועדון הנשים בעיר קובה יפאן.

אמנות הבאנקיי היא אמנות יפנית עתיקת יומין, שהחלו לעסוק בה במאה ה-13- 14 לספירה ונשארה במשך דורות, כמעט ללא שינוי, בצורתה המקורית.

אמנות זו היא אחד ההיבטים של ההשקפה בדבר הקשר בין האדם לטבע. בתרבות יפאן רואים את האדם משתלב הרמונית עם הטבע, לעומת התפיסה בתרבות המערבית המפרידה בין האדם לטבע ורואה את האדם כמנצל ומשתמש בטבע לצרכיו.

אמנות הבאנקיי באה לבטא את עוצמת הטבע במסגרת הצרה של המגש עליו פיסלו את הנופים הממוזערים, מתוך רצון להכניס את הטבע לתוך מתחמי הבית.

אמנות הבאנקיי שמביאה את נופי הטבע הממוזערים לתוך הבית, היא תבליט נוף תלת ממדי המפוסל מחימר מיוחד ומעוטר בצבעים ובחול התואמים את הנוף הטבעי של המוצג כגון: הרים, גאיות, נחלים נהרות, ים, מפלי מים. כמו כן, משתמשים בפיסול באביזרים זעירים כגון מבנים, צמחיה, אנשים ובעלי חיים.

הממדים הממוזערים נכנסים לתוך מסגרת של מגש המוצג ב"טוקונומה"-נישה בחדר היפני המוקדשת ומקודשת לאמנויות. תופעת המזעור באה לידי ביטוי גם באמנויות אחרות בתרבות היפניות כמו ב"איקבנה", ב"בונזאי"-מזעור עצים ושיחים, בציור, בנופי גינות ובטכס התה.

עבודות נבחרות מאמנות הבאנקיי